
Prosty poradnik, jak tworzyć niesamowitą grafikę i obrazki za pomocą AI
Kiedyś tworzenie sztuki było domeną nielicznych osób o ponadprzeciętnych zdolnościach manualnych – teraz podobne dzieła da się wygenerować w kilka sekund za pomocą zlepka słów na klawiaturze. Pokazuję, jak generować grafikę dzięki sztucznej inteligencji.
TechMobilny jest już w Google News i na Facebooku – zachęcam Cię do zaobserwowania, by być na bieżąco. Polub blog też na Instagramie, YouTube i Twitterze.
To, że sztuka zmieniła się na przestrzeni wieków, nie ulega żadnym wątpliwościom – przyglądając się ewolucji artystów, możemy dojść do wniosku, że dziś bardziej od zdolności sprawnego przesuwania pędzlem po płótnie liczą się pomysł i abstrakcyjna wyobraźnia.
Właściwie, obecnie nie musisz mieć w rękach żadnego narzędzia do rysowania, by tworzyć naprawdę znakomite szkice i obrazki – wystarczą tylko litery na klawiaturze. To wszystko dzięki sztucznej inteligencji (AI), której rozwój w zakresie generowania grafiki jest teraz widoczny bardziej niż kiedykolwiek, a ona sama stała się zdolna do abstrakcyjnego myślenia.
Poniżej znajdziecie przykłady generatorów obrazów, które do działania potrzebują tylko twojej wyobraźni i wpisania słów, jakie silnik AI postara się ubrać w kształty i barwy.
Narzędzia do tworzenia obrazów z AI:
- Bing Image Creator
- Canva „zamień tekst w obraz”
- DreamStudio
- Fotor AI Image Generator
- Dream by WOMBO
- Crayion
- getimg.ai
Tworzenie grafiki z Microsoft Bing – Kreator Obrazów
Prostym, ale skutecznym narzędziem do generowania grafiki jest Kreator Obrazów z Microsoft Bing. Aby z niego skorzystać, należy założyć bezpłatne konto – po potwierdzeniu maila możesz wygenerować grafiki ze stu swoich pomysłów. Tyle zasobów otrzymuje każdy na start.
Aby stworzyć unikatowe dzieło sztuki, musisz opisać je słowami w polu tekstowym – zaledwie tyle wystarczy do otrzymania czterech grafik, w których sztuczna inteligencja postara się jak najwierniej oddać sens twojej wypowiedzi. Pomysły możesz wpisywać po polsku i angielsku.
Generowanie grafik w ten sposób wydaje się banalne, bo jedynym przeciwnikiem w tej walce jest nasza własna wyobraźnia. To właśnie w tym momencie zaczynają się strome schody, gdyż ubranie myśli w słowa, które dobrze zinterpretuje AI, nieco wymaga zmiany ludzkiego podejścia.
Proste i nietuzinkowe obrazy da się tworzyć już za pomocą pojedynczych słów, jednak jeśli zależy nam na detalach, opisy powinny być jak najbardziej szczegółowe, to znaczy mogą zawierać kolory, kształty, opis sytuacji, postacie i ich wygląd oraz ubiór. Ponadto Microsoft poleca dopisać do komendy styl i technikę obrazu – akwarelę, szkic, impresjonizm i tym podobne.
AI bazuje na słowach kluczowych, dlatego pomińmy gramatycznie poprawne opisy i skupmy się na konkretach – dobrym hasłem dla silnika będzie na przykład: „robot piłkarz kopiący piłkę do bramki, szkic ołówkiem”:
Poniżej znajdziecie jeszcze dwa przykłady interesujących grafik:
Canva zamienia tekst w obraz
Drugim wartym wypróbowania silnikiem text-to-image jest narzędzie Canva, które z pewnością kojarzycie jako witrynę do przygotowywania CV, wizytówek i wstawek na social media. Dzięki nakładce „Zamień tekst w obraz” możecie pobawić się różnymi hasłami – uwaga, wpisujcie je po angielsku.
Muszę przyznać, że możliwość wytworzenia dowolnego zdjęcia, a potem opcja edytowania go i zamienienia w porządny projekt, to ogromna zaleta lądująca na koncie Canvy. Ponadto twórcy narzędzia udostępnili kilkanaście stylów graficznych (np. neon, trójwymiar, anime), w jakim powstanie obrazek, dlatego można zaszaleć.
DreamStudio z opcją wykluczenia niektórych obiektów
DreamStudio został stworzony przez stability.ai jako pomoc dla aspirujących grafików – jego minusem jest to, iż każdy generowany obrazek kosztuje użytkownika specjalne punkty, które po wyczerpaniu uniemożliwią dalszą zabawę.
Plusem DreamStudio jest opcja wpisania tzw. negative prompt, czyli obiektów, których nie chcemy zobaczyć na nowym obrazie. Nie zawsze takie wykluczenie działa perfekcyjnie, lecz może was uratować w kryzysowej sytuacji, kiedy AI i wy nie dojdziecie do porozumienia, które elementy nie powinny znaleźć się na grafice.
Fotor stawia na style obrazów
Fotor AI Image Generator pozwala za darmoszkę wygenerować tylko 5 grafik, dlatego dobrze wytężcie swoją wyobraźnię.
W tej platformie również postawiono na wybór stylu obrazka – fotografię, 3D, farby olejne, a nawet sztukę wschodnią. Efekty tej ostatniej możecie obejrzeć poniżej:
Generowanie grafik bez limitu w Dream
Nielimitowaną liczbę obrazków do generowania zapewnia narzędzie Dream by WOMBO, w którym możecie wyrazić swoje myśli za pomocą maksymalnie 200 znaków. Mnie udało się stworzyć elegancką pandę w garniturze:
Crayion v3 ma interesujące pomysły
Crayion to jeden z ciekawszych silników, gdyż nie wymaga nawet zalogowania, a jego obrazy są naprawdę pomysłowe, choć nie w najlepszej możliwej jakości – na każdy twój pomysł AI odpowie za pomocą aż dziewięciu obrazów:
Getimg.ai ma świetne style obrazów
Ostatnim polecanym przeze mnie generatorem obrazów jest getimg.ai, w którym po zalogowaniu otrzymujesz możliwość stworzenia 100 darmowych obrazków – wśród kilkunastu motywów, w jakich może powstać grafika, znalazła się również opcja generowania obiektów z włóczki. Dobre, tego jeszcze nie znałem!
AI nie przeszła obojętnie obok papieża
Generowanie obrazów za pomocą AI to świetna i często darmowa zabawa, która ostatnio nabrała cały świat – pamiętacie zdjęcie papieża w modnej kurtce? To rzecz jasna robota jednego z silników początkująca cały trend w memach i sztuce.
Jestem ciekawy, co o tym sądzicie – jak będzie przebiegać ewolucja tworzenia grafiki z tekstów? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.
Zobacz również

iPhone 15 podbije świat tymi trzema nowinkami
26 kwietnia 2023
Czy iPad może zastąpić laptopa? Sprawdzam iPad jako komputer
10 lipca 2023