
Jak wydłużyć czas pracy baterii w telefonie? 6 konkretnych rad
Dłuższy czas pracy na baterii telefonu, laptopa czy tabletu da się osiągnąć wdrożeniem kilku prostych nawyków. Przedstawiam sześć rad, jak polepszyć baterię w telefonie.
TechMobilny jest już w Google News i na Facebooku – zachęcam Cię do zaobserwowania, by być na bieżąco. Polub blog też na Instagramie, YouTube i Twitterze.
Jak sprawić, żeby telefon dłużej działał na baterii? Obecnie standardowym czasem pracy smartfona jest kilka lub kilkanaście godzin, w zależności od sposobu użytkowania – jeśli intensywnie grasz i oglądasz filmy, korzystając przy tym z sieci komórkowej LTE, lepiej przygotuj się na dodatkowe ładowanie w ciągu dnia.
Z doładowywaniem akumulatora nie ma kłopotu, jeśli mamy pod ręką gniazdko i zasilacz, ale co w sytuacji, w której jesteśmy odcięci od źródła prądu? Wtedy mamy prawo wymagać od smartfona dłuższego działania na jednym ładowaniu – jak to osiągnąć?
Dłuższy czas pracy na baterii – ale jak?
Na nasze szczęście poborem energii w smartfonie da się prosto sterować, pamiętając o komponentach zużywających najwięcej zasobów i używając przygotowanych trybów w oprogramowaniu.
Włącz tryb oszczędzania energii
Pierwsza rada jest najbardziej banalna, ale działa – włącz oszczędzanie energii w swoim smartfonie. Odpowiedni tryb (lub tryby) znajdziesz w sekcji „Bateria” w ustawieniach telefonu. Dzięki temu ograniczysz działania, które smartfon podejmuje w tle, a które pobierają sporo miliamperogodzin z akumulatora.
Chodzi między innymi o odświeżanie stanu aplikacji pracujących w tle, utrzymywanie wysokiej jasności ekranu oraz podtrzymywanie zapalonego wyświetlacza przez długi czas – z tych oraz innych aktywności można czasowo zrezygnować, dając odetchnąć obolałej baterii.
Niektóre telefony z Androidem posiadają także zaawansowany tryb ultra-energooszczędny, który ogranicza funkcje systemu do minimum, a co za tym idzie, na jednym ładowaniu smartfon może przepracować nawet kilka dni. Sam korzystam z tego rozwiązania na wszelkich wyjazdach i nie mogę o nim powiedzieć złego słowa.
Zmniejsz jasność wyświetlacza i postaw na tryb ciemny
Elementem pobierającym najwięcej energii z baterii jest wyświetlacz, dlatego wyłącz go i ciesz się nieograniczonym czasem pracy. Oczywiście żartuję, ale zachęcam Cię, abyś przesunął suwak z jasnością matrycy w dolne położenie.
To jedna z najskuteczniejszych rad na zachowanie większej liczby miliamperogodzin – ponadto uruchamia reakcję łańcuchową, gdyż niższa jasność to niższa temperatura ekranu, co dodatkowo pozwala odciążyć akumulator i inne komponenty. Ja widzę tu same plusy.
Po tryb ciemny systemu możesz sięgnąć szczególnie wtedy, gdy posiadasz smartfon z ekranem OLED lub AMOLED. Matryce tego rodzaju selektywnie zapalają wybrane piksele, co oznacza, że nie muszą włączać pikseli mających wyświetlać czarne tło – te po prostu pozostaną wyłączone.
Wyłącz sieć komórkową
O ile utrzymywanie łączności ze światem zewnętrznym jest ważne, o tyle ciągły kontakt z siecią może nie tylko zaszkodzić naszemu zdrowiu psychicznemu, ale także wydrenować baterię smartfona. Mowa tu zarówno o WiFi, jak i w szczególności sieci komórkowej.
Nieustanne korzystanie z 3G/LTE i 5G to skuteczny sposób na pozbycie się energii, gdyż telefony niemal cały czas pozostają w kontakcie ze stacją bazową, pobierając od niej informacje i wysyłając do niej własne dane, w tym pomiary mocy sygnału w komórce, w której się aktualnie znajdują.
To wszystko pochłania sporo prądu, dlatego jeśli tylko możesz, wyłączaj mobilny internet w swoim modelu. Szczególnie obawiaj się włączonego internetu w miejscach odludnych i takich, w pobliżu których nie występują stacje bazowe, np. tunelach – dlaczego?
Telefon, próbując nawiązać kontakt z najbliższą stacją, wysyła do niej preambuły w specjalnej procedurze RACH. Jeśli połączenie nie zostanie nawiązane za pierwszym razem, smartfon spróbuje wysłać preambułę ponownie, ale z większą mocą, co pochłonie dodatkową energię – jeszcze kilka takich prób skutecznie zabierze parę procent z baterii.
Ogranicz działanie GPS i aplikacji w tle
Wyłączenie sieci komórkowej to jedno, ale swoje trzy grosze do drenowania baterii przykłada także GPS, dlatego wyłączaj lokalizację tak często, jak tylko możesz. I tyle – to najprostsza rada dla oszczędnych.
Aplikacje pracujące w tle systemu również lubią pobierać energię, więc staraj się ukrócić ten proceder i zamykać je lub korzystać z gotowych rozwiązań w oprogramowaniu – narzędzie „Odświeżanie w tle” udostępnia na przykład Apple.
Jak szybciej naładować telefon?
W świecie pieniędzy czasem mawia się, że zamiast je oszczędzać, lepiej jest ich więcej zarobić. Wiele w tym prawdy także w świecie smartfonów – czasami zamiast troszczyć się o każdą miliamperogodzinę, mądrzej jest naładować ją w mgnieniu oka.
Pomaga w tym szybkie ładowanie obecne w niemal każdym smartfonie, a dodatkowego kopa może dać odzyskiwanie energii podczas przebywania telefonu w trybie samolotowym – ogranicza on działanie wszystkich sieci, dlatego akumulator może w spokoju skupić się na jak najszybszym ładowaniu.
Co sądzicie o powyższych radach? Czy wykorzystujecie te techniki w swoich smartfonach? A może znasz lepsze metody na dłuższe działanie telefonu na baterii? Koniecznie podziel się swoim zdaniem w komentarzach.
Zobacz również

iPhone 15 z tą baterią będzie hitem sprzedaży
4 lipca 2023
Huawei P50 Pro to najbardziej potrzebny flagowiec. Zmień moje zdanie
12 stycznia 2022