
Jakie aplikacje są w Huawei AppGallery? Wszystko, co trzeba wiedzieć o AppGallery
Oto lista aplikacji dostępnych w AppGallery, czyli sklepie Huawei należącym do Huawei Mobile Services. Czy Facebook jest w AppGallery? A Ceneo, Microsoft Office i aplikacje bankowe? Wszystkiego dowiecie się z tego tekstu.
TechMobilny jest już w Google News – zachęcam Cię do zaobserwowania, by być na bieżąco. Polub blog też na Facebooku i Twitterze.
W skład usług Huawei Mobile Services, czyli ekosystemu powołanego do życia przez Huawei, wchodzi sklep z aplikacjami AppGallery. W teorii ma on zastąpić sklep Google Play i dostarczać użytkownikom wszystkie programy.
Wielu z was zastanawia się, czy po zakupie nowego telefonu Huawei będzie mieć dostęp do lubianych programów pokroju Facebooka i Instagrama, a także aplikacji bankowych – uwielbiamy przecież płacić zbliżeniowo i mieć kartę zapisaną w telefonie.
Poniżej znajdziecie kilka pytań i odpowiedzi, a także listę aplikacji dostępnych w Huawei AppGallery – nie jest ona pełna, więc jeżeli zastanawiasz się, czy twoja ulubiona aplikacja jest w sklepie Huawei, podaj ją w komentarzu. Chętnie sprawdzę.
Co trzeba wiedzieć o Huawei AppGallery?
- Co to jest AppGallery?
AppGallery to sklep z aplikacjami stworzony przez Huawei. Jest zbiorem programów podobnym do Google Play, ale różniącym się liczbą apek (jest ich mniej) i ich dostępnością (niektórych aplikacji nie ma jeszcze w zasobach). Sklep AppGallery istnieje od wielu lat.
- Czy na smartfonie Huawei mogę mieć sklep Google Play?
To zależy. Starsze telefony Huawei (wydane w okolicach maja 2019 roku) mają licencję Google i pełen pakiet aplikacji Google, natomiast nowsze takiej licencji nie posiadają i nie mogą korzystać z Google Play.
- Czy AppGallery jest bezpieczne?
AppGallery jest bezpieczne tak jak każdy sklep prowadzony przez dużą firmę. Huawei chwali się ochroną danych potwierdzoną certyfikatami, kontrolą rodzicielską i sprawdzaniem deweloperów, którzy muszą przejść weryfikację i ujawnić swoje dane.
Huawei mówi, że programy są sprawdzane na czterech poziomach. Czy wobec tego będą zdarzać się luki? Oczywiście, że tak, ale nie powinny być gorsze w skutkach niż błędy konkurencji.
- Czy w AppGallery są aplikacje bankowe?
Nie. Polscy twórcy programów bankowych nie udostępnili jeszcze swoich aplikacji w AppGallery. Nie polecam ściągania nieautoryzowanych kopii aplikacji od nieznanych deweloperów.
- Czy w AppGallery jest Facebook, Uber, Twitter i Messenger?
Nie, choć właściwa odpowiedź brzmi: jeszcze nie. Ostatnio w AppGallery pojawił się Snapchat, więc dodanie innych, popularnych programów nie powinno zająć wiele czasu. Wiele zależy od woli Facebooka i jemu podobnych.
- W czym AppGallery jest lepszy od Google Play?
Takich podpunktów jest mało. Postawiłbym na lepsza segregację zakładek i aplikacji oraz na prezenty w niektórych apkach – na przykład kilku złotych do wykorzystania w Allegro.
Google Play jest jeszcze dużo doskonalsze.
- Czy w AppGallery są aplikacje słabej jakości?
Jest ich całe mnóstwo. Programów, które nie nadają się do instalacji jest chmara, ale bardzo podobną znajdziemy w sklepie Google. Obie platformy mają tę samą wadę – są zaśmiecone.
- Kiedy AppGallery prześcignie Google Play?
Na pewno nie w ciągu kilku najbliższych lat.
- Czy AppGallery może zastąpić Google Play?
Platforma Huawei nie posiada wszystkich popularnych aplikacji, więc jeszcze nie – aby zdobyć niektóre programy, trzeba się posiłkować na przykład pobieraniem ich z sieci lub za pomocą apki PhoneClone, którą opisuję na samym końcu tekstu.
- Jakie wady ma Huawei AppGallery?
Dużo niepotrzebnych aplikacji, programy w języku chińskim (nieprzydatne polskim użytkownikom), duplikaty aplikacji tworzone przez nieznanych deweloperów, brak popularnych programów, słabe propozycje aplikacji, reklamy.
- Czy AppGallery wyświetla reklamy?
Do niedawna nie zauważyłem nachalnego marketingu, ale teraz AppGallery przy każdym wejściu raczy mnie kilkusekundową reklamą. Duży minus.
Lista aplikacji w AppGallery
W Huawei AppGallery znajdziesz poniższe aplikacje i gry. Wszystkie lub prawie wszystkie (starałem się sprawdzić) pochodzą od oficjalnego dostawcy. Nie są posegregowane według jakiegokolwiek schematu – mogę tylko życzyć miłego przewijania:
- Ceneo
- Snapchat
- OLX
- Otomoto
- Fixly
- TikTok
- Aliexpress
- Allegro
- Opera mini
- GG
- Żappka
- Tinder
- Lidl
- CCC
- eSky
- EmpikGO
- Telegram
- Ipla
- Rossmann
- Microsoft Office
- Amazon
- Yanosik
- DOZ apteka
- Onet
- CDA
- Open FM
- Skycash
- Pracuj.pl
- Going
- JakDojade
- Squid
- WP Poczta
- TVP VOD
- Tidal
- Legimi
- Wattpad
- Kahoot!
- Empik Foto
- Ryanair
- Trivago
- Cyfrowy Polsat
- TOK FM
- Asphalt 9
- Fortnite
- Audioteka
- e-pity
- Qpony
- SMYK
- vod.pl
- Sympatia
- TVN24 Go
- Polsat News
- Polsat Sport
- Radio ZET
- Antyradio
- Kodi
- Multikino
- RMF FM
- ESKA Radio
- Gazeta.pl
- Fotka
- Eleven Sports
- mBOK PGNiG
- Nawigacja plus
- Tesco e-zakupy
- Poczta o2
- Mój T-Mobile
- Microsoft News
- Avast
- Empik
- Gazetka
- Mój Tauron
- Nowiny24
- Orange telefon
- Yazio
- Morele.net
- Teamviewer
- AVG Cleaner
- Telepizza
- Zdrowe zakupy
- Automapa
- Stocard
- Blix
- Koleo
- AccuWeather
- TVN Player
- CPU-Z
- ReadEra
- Mobilet
- TVP Sport
- Radio WAWA
- STS – zakłady
- SwiftKey Keyboard
- Vivus.pl
- Huawei Store
- Natura
- Społem
- Bing Search
- Vimage
Nie znalazłeś szukanej aplikacji? Napisz jej nazwę w komentarzach – postaram się ją odnaleźć.
Skąd instalować aplikacje na smartfonach Huawei?
Istnieją jeszcze inne sposoby, aby instalować aplikacje na smartfonach Huawei. Oprócz banalnego pobrania apki ze sklepu AppGallery w grę wchodzą dwie dodatkowe opcje: pobranie programu ze strony www producenta (np. Facebook) lub sklonowanie jej z innego telefonu za pomocą PhoneClone.
PhoneClone to prosty program Huawei, który pomaga przenieść dane ze starego telefonu na nowy. W wyniku jego działania można przenieść nawet działające apki bankowe (mnie udało się z mBankiem).
Płatności zbliżeniowe wciąż nie będą możliwe, ponieważ nie ma w AppGallery programu, z którym można by było połączyć kartę – w GMS tę rolę pełni Google Pay.
Jakie aplikacje może skopiować PhoneClone? Oto niektóre z nich: Uber, Apple Music, Adobe Acrobat, BILKOM bilety, Fitatu, e-podróżnik.pl, Burger King, Facebook, Instagram, Messenger, Reddit, Spotify, Uber Eats (działający nawet bez usług Google), Rozkład-PKP, Tłumacz Google i Mapy Google (obie działają bez GMS), Pocket, WordPress, Slack, x-kom i Udemy.
AppGallery polepsza się, ale za wolno
Krótko podsumowując, z miesiąca na miesiąc Huawei AppGallery jest coraz lepsze i poszerza zasoby, ale musi powiększać się szybciej.
Do pełni szczęścia brakuje przede wszystkim obsługi płatności i lepszego sortowania aplikacji dla Polaków – w czasie krótkiego przeglądania AppGallery można natrafić na wiele programów w języku chińskim, których w naszym kraju nigdy nikt nie zainstaluje.
Huawei mogłoby również polepszyć wizualną stronę swojego sklepu. Motyw ciemny już jest, ale brakuje mi „tego czegoś”.
Niemniej jednak daję Huawei duży kredyt zaufania i liczę na to, że do końca roku AppGallery stanie się sensowną alternatywą dla Google Play.
Zachęcam Cię do udostępnienia tego artykułu na swojej tablicy lub swoim znajomym. Polub mój fanpage na Facebooku, by być na bieżąco z nowymi opiniami. Wolisz Twittera? Bez problemu mnie tam znajdziesz.

iPhone SE (2020) będzie wielką porażką
Zobacz również

10 usług i serwisów, które wypróbujesz za darmo. Korzystaj przez pół roku i nie płać
13 marca 2020
Xiaomi Mi 10 nie ma w Polsce konkurencji. Flagowiec będzie wielkim hitem
7 marca 2020